הודעה לעיתונות פונטים חדשים בחבילת קולמוס

מתוך ויקי עמותת המקור

הודעה לעיתונות - גופנים חדשים לקולמוס חבילת הפונטים ללינוקס

עמותת המקור גאה להציג גרסה חדשה של חבילת גופנים ללינוקס.

קולמוס חבילת גופנים עבריים ללינוקס ויוניקס יצאה לאחרונה בגרסה חדשה. בגרסה האחרונה נוספו עוד ארבע משפחות גופנים. הדסים, פשוט, סת"ם ספרד וסת"ם אשכנז. כמו כן נפתח מדור חדש באתר הפרויקט ובו גופנים התומכים בטעמי המקרא. המדור החדש כולל ארבעה גופנים: "דוד" שהינו גופן מהחבילה הבסיסית שנוספה לו תמיכה בטעמי המקרא. "פרנק-ריהל" הוא עיבוד חדש לגופן הקלסי. בנוסף ישנו גופן חדש בשם "כתר ארם צובא" שהינו גופן המשחזר את האותיות מכתב היד המפורסם של התנך. גופן נוסף הוא "כתר י"ג" שהינו עיבוד מודרני של הגופן בכתב היד ארם צובא. מאחר שמרבית הפצות הלינוקס מגיעות עם גופני קולמוס מותקנים בברירת המחדל, זה הופך את מערכת לינוקס למערכת בה גופנים עם טעמי המקרא מופצים כחלק ממערכת ההפעלה ואינם דורשים התקנה נוספת.

מרבית הגופנים בחבילה משוחררים תחת הרשיון החופשי GPL2 אם כי בחלקם יש יוצאים מן הכלל. זכויות היוצרים על הגופנים הם של מקסים יורש מיסד הפרויקט ושל יורם גנת על הגופנים החדשים.

פרויקט קולמוס הוא פרויקט ליצירת גופנים עבריים למערכות לינוקס ויוניקס. הפרויקט עלה לאויר באוגוסט 2002 על ידי מקסים יורש. לחלק מהגופנים מקבילים במערכת ההפעלה Windows אם כי רובם מקוריים. כיום הגופנים של קולמוס משולבים בכל הפצות הלינוקס המקובלות. הפרויקט כולל גם הוראות התקנה למערכות לינוקס או יוניקס בהם הגופנים אינם משולבים בברירת המחדל.

עמותת המקור היא עמותה ישראלית לתוכנה חופשית וקוד מקור פתוח. העמותה נוסדה בשנת 2003 על ידי מספר פעילים בקהילת התוכנה החופשית בישראל. מטרת העמותה לקדם את התוכנה החופשית בישראל ולהוות ארגון גג לפעילויות בנושא תוכנה חופשית.