Open-Knesset/רעיונות והצעות/שיטת ניקוד חוקים וחכ"ים לפי תיוג

מתוך ויקי עמותת המקור
< Open-Knesset‏ | רעיונות והצעות
גרסה מ־20:42, 17 באוגוסט 2009 מאת עירא (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)

לגבי אגרגציה ושיטת הניקוד של בני - ההצבעות והנוכחות של חברי כנסת לא צריכים להסתכם לנקודות על סקלר בודד, את זה יעשה המשתמש אם הוא ירצה, בשביל זה תיוג חוקים יעשה ע"י הקהל, ואז כל משתמש יוכל לבחור לעצמו את שיטות הניקוד והשקלול - אולי לא מעניינת אותו הנוכחות וההצבעה על חוקים סביבתיים, אבל הוא רוצה לתת משקל יותר חזק לחוקים הבטחוניים והחברתיים? לצורך כך יש צורך למשל בהצגה נוחה של חוקים והצעות חוק עם אפשרות דיון על כל פסקה (דוגמא), הסטורית הצבעות (דוגמא).

הצעתי היא שבישראל הקהל יוכל את לתייג אם חוק מקדם או מחליש על כמה צירים - נגיד חברה, נשים, רווחה, חרות הפרט, בטחון, סביבה וכולי, ואז אפשר להסיק סט ציונים לחוק וסט ציונים לח"כ שהצביע בעד או נגד חוקים מתויגים שכאלו, ואם השתתף יותר או פחות בהכנתם או כיסוחם בוועדה, וכולי.

הרעיון שלי לתת ציונים על כמה תחומים ולא על סקאלה בודדת בא (אל תצחקו!) מהגרף המעגלי של טעימות ויסקי הנהוג בכמה מקומות. למשל דוגמא מגונדרת, ודוגמאות פחות יפות אבל יותר מובנות מכאן: [1] [2] [3] [4]

כמו שאתם רואים, מאוד קל עם גרף כזה לזהות מיד את האזורים שאתה מעונין בחיפושם, במקרה זה בקבוקי ויסקי מעניינים, במקרה שלנו זה לראות מי הם החברי כנסת הפעילים יותר, החברתיים יותר, הסביבתיים יותר וכולי. מעניין אח"כ לראות ויזואלית על יותר סקאלות מאשר "המצפן", איפה נמצאות סיעות והאם חברי הכנסת בתוכה תואמים בינהם בכלל או למצע המפלגה וכולי.

בשלב הבא, יוכל לבנות כל משתמש נוסחת שיקלול אישית שלו (נגיד סליידרים של משקלות כל אחד מהציונים) ואז לפי הנוסחא לקבל מי הם הח"כים המדורגים הכי גבוה לפי ערכיו האישיים.

--עירא 12:26, 17 באוגוסט 2009 (UTC)


בזמנו הצעתי הצעה דומה במקצת: להגדיר צירים של החלטות ע"פ נושאים, למשל בנושא דת ומדינה קוטב "+" מיצג חוקים חילוניים וקוטב "-" מייצג חוקים דתיים (צריך לחשוב איך לא נופלים פה למלכודת השיפוטיות...). לאחר שפאנל גולשים קבע, למשל, שחוק מסוים (נגיד "ברית הזוגיות") הוא חוק חילוני - ניתן לנקד את הח"כים ע"פ סולם קבוע: (1+) להצבעה בעד, (1-) להצבעה נגד, (0) להימנעות או היעדרות, (3+) להגשת הצעת חוק וכד'. כמובן שאם מדובר בחוק דתי (למשל, חוק איסור מכירת חמץ) הניקוד יהיה בדיוק להיפך. כשנאגור כמה חוקים - ולכל חוק כ-2 הצבעות (עדיין לא החלטנו מה נעשה עם הצבעות בקריאה שנייה, שבהן ההצבעה היא על כל סעיף בנפרד - אבל זה נושא לדיון אחר) - נקבל מספר שייתן תמונה די טובה על אופן הצבעתו של הח"כ בנושאי דת ומדינה.
בהמשך אפשר כמובן להרכיב את הצירים הללו אחד על השני, ואז מקבלים גרף די דומה למה שעירא הציע.
למדד הזה אני קורא "מדד ערכי" או "מדד עמדות" (בטח נמצא שם יותר טוב בהמשך). חוץ ממנו יש עוד שני מדדים שצריכים להיות נפרדים:
1. מדד פעילות - נוכחות במליאה, נוכחות בוועדות, הגשת הצעות חוק, הצטרפות להצעות של אחרים, נאומים, שאילתות.
2. מדד משמעת סיעתית - עד כמה הח"כ מצביע יחד עם הסיעה שלו.
ברגע שיהיו לנו מדדים אישיים כאלה, לא נראה לי שתהיה בעיה לשקלל גם מדדים סיעתיים.
רביב
כאמור, אני לא חושב שנכון להרכיב את כולם כסקלארים פשוטים, יש גולשים שירצו שחוקים דתיים יתנו יותר ניקוד ויש גולשים כמוני שבעינהם תמיכה בחוק דתי משמעה ניקוד שלילי. לכן אמרתי ששיקלול של כל ציר לחוד הוא חשוב, כדי שלכל גולש יהיה את הדירוג שלו לחוד. לגבי מדד נוכחות ומדד קונפורמיזם עם הרוב או עם הסיעה או קלאסטר סטאטיסטי אחר אפשר לבדוק אח"כ (ולראות אולי שיש נגיד מישהו במפלגת העבודה שמצביע מאוד דומה לחד"ש או לליכודניק ממוצע ולהבין אחרת בעצם מי הם האנשים שמאחורי ה"גושים". --עירא 18:42, 17 באוגוסט 2009 (UTC)