שיחה:מכתב המדענים השני כנגד חוק המאגר הביומטרי

מתוך ויקי עמותת המקור
גרסה מ־02:07, 5 בינואר 2010 מאת עירא (שיחה | תרומות) (תשובה לאורי)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)

בקורת

הענין דומה לשף שלא רוצה סכינים חדות במטבח מחשש שירצחו אותו. חשש שנובע מצפייה ביותר מידי סרטים, ופחות מידי הסתכלות במציאות הפשוטה - מי שרוצה לרצוח אותו, יכול לקנות סכין בעצמו.

בדף הופיעו מספר טיעונים עקיפים נגד המאגר הביומטרי. לצערי לא הוצגו הסכנות הטמונות במאגר.

להבדיל ממספר תעודת זהות שמוענק לכל אזרח, אין המדינה מעניקה טביעות פנים ואצבע לתושביה, ועל כן אינה רשאית לדרוש נתונים ביומטריים אלו מהם ולאגרם. במהלך 40 השנה האחרונות המדינה דורשת גם דורשת נתונים אשר לא היא העניקה לתושביה. לדוגמא, טביעות פנים מדוייקות הרבה יותר מאשר המאגר הביומטרי, בצורה של תמונה בתעודת הזהות, וכן מאגר של תמונות כבר קיים במשרד הרישוי מזה עשור לערך. כך או כך, "המדינה לא יכולה לדרוש מתושביה מה שלא העניקה להם" זהו לא טיעון רציני ואין בו רמז לסכנה כלשהי לאזרח.

הימצאותם של נתונים ביומטריים בידי המדינה יכולה ותהווה כלי בידי כוחות הביטחון ואכיפת החוק לרדיפת אזרחים ולפיקוח יתר כבר היום אין מניעה מהמדינה לרדוף אזרחים ופיקוח יתר. לדוגמא - מצלמות מהירות בכבישים המהירים. נכון להיום אנשים תמימים מעוכבים יתר על המידה, ובעוד נוכלים שמכירים את מערכת אכיפת החוק יוצאים לחופשי. המאגר נועד להקל על האזרח התמים ולהקשות על האזרח הפלילי. הנתונים הביומטרים מהווים נתונים מספריים, ומבחינת זיהוי פנים הם פחות טובים מאשר תמונה.

כל אזרח נחשב אשם עד שהוכחה חפותו אין בחוק שום דבר שרומז זאת, אלא להיפך - אדם חף מפשע יכול להוכיח את חפותו יותר בקלות בעזרת המאגר. במטה המאבק עצמו ישנן מספר דוגמאות על אזרחים תמימים שנרדפו, אך אילו היה מאגר ביומטרי של טביעות אצבע - הם היו יוצאים חף מפשע ופשוט לא היו נרדפים.

משטרים חשוכים וחברות מעקב ידועות לשמצה מן המאה הקודמת אשר בה לא היו אפילו תעודות זהות רגילות. יש פה נסיון הפחדה ילדותי וחסר ביסוס.

(ההערות שמעל מאת אורי עידן)

אורי, אתה נתפס לנוסח מכתב אחד שמיועד לציבור הרחב ולא נכנס להתפלפלויות משפטיות, מוסריות וטכנולוגיות. אם אתה רוצה לקבל פירוט ברה יותר מקצועית בתחומים אלו, אני מציע לך לעקוב אחרי הפוסטים בנושא בבלוגים של יהונתן קלינגר, של דורון אופק, של אבנר פינצ'וק, של המאבק הביומטרי מזווית האגודה לזכויות האזרח (גם בתחזוקת עו"ד פינצ'וק), ושל נאמנך העבדקן. החקיקה הזו מפירה את האיזון בין אזרח ומדינה ומקומה לא יאה במדינה דמוקרטית. המדינה עוסקת כרגע במרץ בהוצאת המון כסף על מערכת מצלמות בהמון רשויות מקומיות וערים, וזיהוי ביומטרי מרחוק, שלא היה אפשרי עם התמונות הישנות, יהיה אפשרי מאוד עם התשתית החדשה, מה שיבנה פה מדינת מעקב, שממנה אפשר יהיה להפגע במגוון דרכים מפתיעות גם אם אתה חף מפשע. המקומות היחידים שתוכל להרגיש בטוח יהיה על היאכטה שלך או מקומות נידחים במיוחד. אם אתה תורם את כספי המיסים שלך בשמחה למטרות אלו, אני לא אעצור אותך, אבל חורה לי שאדם עם ותק כמו שלך בקהילה שלנו, לא רואה את הבעיות החמורות של פגיעה בחופש האישי כאן. --עירא 00:07, 5 בינואר 2010 (UTC)